kobieta w gabinecie dentystycznym

Stomatologia to niezwykle obszerna dziedzina, którą możemy rozróżniać poprzez wiele specjalizacji. Jedną z nich jest chirurgia twarzowo-szczękowa, która obejmuje zabiegi chirurgiczne na tkankach twarzy i szczęki. W Łodzi chirurgią twarzowo-szczękową zajmują się zarówno gabinety dentystyczne, jak i profesjonalne centra stomatologiczne. Na pierwszy rzut oka dziedzina ta może wydawać się bolesna, niemniej jednak w wielu przypadkach jest gwarancją perfekcyjnego uśmiechu.

Chirurg szczękowy – kim jest i czym się zajmuje?

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami i uszkodzeniami zębów, kości oraz tkanek twarzy. Chirurg szczękowy w Łodzi to lekarz, który specjalizuje się w operacjach na twarzy i szczękach. Łączy on wiedzę z zakresu chirurgii i stomatologii. To specjalista, który przeprowadza operacje mające na celu poprawienie wyglądu twarzy pacjenta oraz funkcjonowania jego żuchwy. Operacje te mogą być wykonywane zarówno ze wskazań medycznych, jak i estetycznych. Z tego względu chirurgia szczękowa poniekąd łączy się ze stomatologią estetyczną, czyli dziedziną, która zajmuje się poprawianiem wyglądu zębów i ich uzupełnieniami.

W ramach chirurgii szczękowej można wyróżnić kilka rodzajów operacji. Od najprostszych, takich jak korekta przebarwień; po te bardziej skomplikowane, czyli wszczepienie implantu lub przeszczep szczęki. Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy się zarówno z chirurgią ogólną, jak i stomatologią. Warto wspomnieć, że operacje na twarzy i szczękach mogą mieć duży wpływ na nasze życie codzienne.

Jak pracuje chirurg szczękowy w Łodzi? Diagnostyka, leczenie i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów pod znieczuleniem miejscowym – to podstawa działań dobrego chirurga. Można się do niego również udać, w przypadku:

  • przerostu kości szczękowej,
  • złamania żuchwy lub szczęki,
  • chorób onkologicznych jamy ustnej i twarzy,
  • usunięcia zęba trzonowego,
  • wad zgryzu,
  • zaburzeń czucia,
  • asymetrii twarzy,
  • wykrycia guzków na szyi.

Stomatologiczne leczenie chirurgiczne ma w sobie spory pierwiastek chirurgii plastycznej. Wbrew popularnemu przekonaniu, chirurg szczękowy nie zajmuje się wyłącznie protetyką ani leczeniem kanałowym. Swoim pacjentom pomaga przede wszystkim powrócić do właściwej kondycji i dobrego samopoczucia.

Jak przebiega operacja chirurgii stomatologicznej?

Operacja chirurgii stomatologicznej wykonywana jest zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie dodatkowego znieczulenia ogólnego. Po jego zaaplikowaniu lekarz może przejść do zabiegu i operacji. Robi wtedy nacięcie w tkankach, a następnie wykonuje odpowiednią procedurę. Może to być usunięcie zmiany nowotworowej, leczenie kanałowe lub inna operacja. Wszystko to jest ustalane na podstawie diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta. Współczesna stomatologia oferuje pacjentom szeroki wachlarz możliwości leczenia, a także coraz to nowsze metody i techniki.

Czy zatem warto poddać się operacji chirurgii szczękowej? Zdecydowanie tak, jeśli jest to konieczne. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia, która może pomóc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.