katar

Kiedy dziecko łapie pierwsze objawy przeziębienia, staje się nieznośne. To znak, że już niedługo przyjdzie moment, w którym zwykły katar zmieni się w coś poważniejszego. To trudny czas, nie tylko dla chorego dziecka, ale również dla rodzica. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego malucha, dlatego dobrym sposobem na pozbycie się uciążliwego problemu cieknącej z nosa wydzieliny, jest nebulizacja na katar.

Nebulizację można przeprowadzać na kilka sposobów, za pomocą specjalnego urządzenia – nebulizatora – lub w domowy sposób, czyli przy użyciu miski z gorącą wodą z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Ta druga metoda to bardziej inhalacja parowa, tak zwana „parówka”, która wymaga odpowiedniego przygotowania.

Ponadto parówka nie jest odpowiednia dla każdego pacjenta. Gorąca woda może oparzyć chorego, jeżeli ten nie zachowa ostrożności. Dlatego właśnie wielu rodziców dzieci w wieku niemowlęcym lub przedszkolnym, zamiast inhalacji parowej, decyduje się na nebulizację przy użyciu specjalnego urządzenia.

Leczenie w domu

Pierwsze objawy przeziębienia to głównie katar i drapanie w gardle. Kiedy w organizmie dziecka zaczynają działać te wszystkie drobnoustroje, które najprawdopodobniej zaczepiły się malucha gdzieś w szkole (i nie tylko), niezbędna jest interwencja rodzica. Najlepszym sposobem na pozbycie się choroby układu oddechowego u dziecka jest nebulizacja na katar. Można ją w bezpieczny sposób przeprowadzać w domu w zaciszu czterech ścian.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego nebulizatora dla dziecka? Przede wszystkim to, czy urządzenie ma w zestawie ustnik i maskę. Maseczka jest szczególnie ważna, gdyż to właśnie dzięki niej maluch jest w stanie przyjąć pełną dawkę leku. Musi ona być odpowiednio dopasowana, w żadnym wypadku nie może odstawać – ponieważ może to spowodować ulatnianie się leku przez otwory, a co za tym idzie sprawić, że terapia lecznicza będzie mniej skuteczna.

Równie ważne jest sprawdzenie, jakich leków można używać w konkretnym urządzeniu. Nie każdy nebulizator nadaje się do wszystkich rodzajów leków. Dla małych dzieci najbardziej odpowiedni jest nebulizator siateczkowy – na przykład nebulizator Air Pro – który za pomocą cienkich membran zmienia konsystencję leku i zamienia go aerozol. Mgiełka bardzo łatwo trafia do dróg oddechowych, szybko się wchłania i przynosi ulgę dziecku. O to właśnie chodzi rodzicom, aby leczenie przebiegało łatwo i było przyjemne przede wszystkim dla dziecka.

Lista środków dozwolonych

W tego typu urządzeniach można stosować wszystkie leki i środki lecznicze, przeznaczone do nebulizacji, np. sól fizjologiczną NaCl 0,9%.

Inne substancje dozwolone w nebulizacji, to:

  • leki przeciwzapalne,
  • leki rozszerzające oskrzela,
  • leki wykrztuśne i te powodujące upłynnienie i zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych,
  • antybiotyki,
  • sterydy lub kombinacje leków.

Nebulizacja na katar jest najlepszym sposobem na pozbycie się uporczywych dolegliwości u dzieci w każdym wieku. Zwłaszcza w sezonie największych zachorowań, który przypada na okres jesienno-zimowy, a to właśnie w tym czasie dzieci wybierają się do szkół po wakacjach. Warto w tym czasie skorzystać z pomocy nebulizatorów.