hummus

Wiele osób uważa, że hummus jest zdrowy. Owszem zawiera on dużo witamin i minerałów oraz jest bogaty w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że hummus ma dobre właściwości dla serca. Jednak należy przy tym pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na różne produkty spożywcze. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego planu żywieniowego. Poniżej przedstawiamy więcej informacji o hummusie i o tym, jakie korzyści zdrowotne ze sobą niesie. Sprawdź.

Korzyści zdrowotne hummusu

Hummus to pasta zrobiona z ciecierzycy, oliwy z oliwek, soku z cytryny, czosnku i przypraw. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, jest on bogatym źródłem białka. Zawiera wiele witamin oraz minerałów, takich jak żelazo, wapń czy miedź. Korzyści zdrowotne hummusu mogą być przydatne między innymi dla osób, które chcą zrzucić kilka niezbędnych kilogramów. Jest to możliwe, ponieważ pasta ta daje uczucie sytości na długi czas. Co więcej, hummus jest bogaty w błonnik, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit oraz zapobiega zaparciom. Oprócz tego hummus jest bogaty w witaminę C, która jest ważna dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Regularne spożywanie hummusu może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Hummus jest również bogaty w witaminę E, która chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i stanami zapalnymi. A czy każdy może jeść hummus? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Jest to produkt bezpieczny dla większości osób. Składniki, z których się on składa, są bogate w witaminy i minerały, które mają właściwy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też z tego względu można śmiało stwierdzić, że hummus jest bezpiecznym i zdrowym dodatkiem do codziennej diety.

Jak samemu można zrobić hummus?

Samodzielne przygotowanie hummusu jest bardzo proste. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w składniki potrzebne do zrobienia pasty. Głównymi składnikami, z których składa się hummus, są: ciecierzyca, oliwa z oliwek, sok z cytryny, czosnek, sól, pieprz oraz tahini, czyli pasta sezamowa. Kiedy będziesz miał/będziesz miała te produkty pod ręką, to możesz zacząć działać. Jedyne co musisz zrobić to wymieszać ze sobą wszystkie produkty na gładką pastę. W tym celu przyda się blender bądź mikser. Jeżeli pasta będzie zbyt gęsta, to można śmiało dodać więcej oliwy z oliwek lub soku z cytryny. Po wymieszaniu wszystkich składników hummus powinien być już gotowy. Pastę można przechowywać w lodówce. Natomiast, jeśli chodzi o to, z czym najlepiej jeść hummus to najlepsze w tym przypadku będą świeże warzywa oraz pieczywo typu pita.

Co będzie alternatywą dla hummusu?

Oprócz hummusu istnieje wiele innych zdrowych przekąsek. Należą do nich na przykład:

  • orzechy i nasiona;
  • świeże owoce i warzywa;
  • suszone owoce;
  • krakersy pełnoziarniste;
  • chude białko, na przykład takie jak jogurt naturalny czy kanapki z chudym serem;
  • desery (w niewielkich ilościach), które są bogate w błonnik, na przykład gorzka czekolada lub koktajl owocowy.

A Ty lubisz jeść hummus? Czy może jednak preferujesz inne przekąski?