Rower elektryczny

Rowery elektryczne to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych rowerów. Co więcej, moda na posiadanie tego jednośladu wciąż rośnie. Czemu ludzie decydują się na posiadanie takiego roweru i jakie można mieć korzyści z posiadania tego pojazdu? Sprawdź.

Rower elektryczny – charakterystyka

Z pierwszego punktu widzenia, rower elektryczny przypomina dosłownie klasyczny rower. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego i posiada on elementy takie jak inne rodzaje rowerów. Jego budowa składa się ramy, kół, kierownicy czy też siodełka i pedałów. Jednak jedną rzeczą jaka wyróżnia ten typ roweru jest silnik elektryczny. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że pomimo tego, że posiada on napęd elektryczny, to wciąż jest to rower napędzany siłą swoich mięśni. Cały ten system ma jedynie wspierać rowerzystę podczas jazdy.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny może być alternatywnym rozwiązaniem dla roweru klasycznego. Posiada on akumulator i silnik o mocy 250 W. Natomiast za pomocą zestawu sensorów jest on w stanie w automatyczny sposób uruchomić silnik, gdy czujnik wykryje ruch na korbie. Dodatkowy napęd załączany jest w bardzo płynny sposób. Jeśli chcesz zatrzymać pojazd, to wystarczy tylko zahamować bądź przestać pedałować. Takie działanie spowoduje, że silnik zostanie zatrzymany. Wszystkie elementy elektryczne znajdujące się w tym e-rowerze mają być pomocne dla użytkownika w czasie pedałowania na przeróżnych trasach. Ale nie jest to całkowite zastąpienie pedałowania i należy o tym pamiętać.

Przepisy prawa, a rower elektryczny

Według polskich przepisów prawa, rower elektryczny może posiadać silnik o mocy nieprzekraczającej 250 W. Co więcej, przepisy prawa uwzględniają, że jeżeli rower przekroczy prędkość 25 km/h, to silnik musi zostać wyłączony. Jeśli spełni się te oczekiwania, to wówczas nie wymaga się rejestracji tego pojazdu oraz kompletowania dokumentów do uzyskania uprawnień do e-roweru. Jeśli rower elektryczny będzie posiadał większą moc niż 250 W, to wtedy nie można nim jeździć po ścieżkach rowerowych. A także, ten pojazd jest już zaliczany do motorowerów i potrzebna jest jego rejestracja.

Zalety i wady rowerów elektrycznych

ZALETY I WADY ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH

ZALETY

WADY

Rower elektryczny daje pełną wygodę użytkowania

Waga roweru elektrycznego jest znacznie cięższa w stosunku do innych rowerów, ze względu na posiadanie silnika elektrycznego

Utrzymanie roweru elektrycznego jest stosunkowo niższe w porównaniu do innych rodzajów pojazdów z silnikiem elektrycznym

Ceny rowerów elektrycznych są dość wysokie

Praca silnika przy rowerze elektrycznym jest bardzo cicha i nie zakłóca spokoju

Rower elektryczny trzeba ładować regularnie

Rower elektryczny pozytywnie wpływa na środowisko

Rower elektryczny posiada ograniczoną ilość ładowania akumulatora. Po tym okresie należy go wymienić

Rower elektryczny jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących rowerzystów oraz osób, które nie mogą się za dużo przemęczać

Rower elektryczny ładuje się łatwo i szybko

Rowery elektryczne – podsumowanie informacji

Podsumowując, należy stwierdzić, że rower elektryczny to bardzo dobry środek transportu nie tylko w mieście, ale również nadaje się on do dalszych wycieczek. W mieście można ominąć korki, a na dłuższą wycieczkę zabrać ekwipunek. Co więcej, korzystanie z tego roweru sprawi, że dojedziesz bez większego wysiłku w docelowe miejsce. A odpowiadając na pytanie: „Czy warto posiadać rower elektryczny?” to mogę tylko powiedzieć, że decyzja o zakupie należy do Ciebie i przy jej podjęciu powinieneś skorzystać z powyższego porównania.