salony w stylu klasycznym

Wyprzedza inne style swoją ponadczasowością. Pasuje do każdego typu pomieszczenia. Decydując się na wystrój wnętrza w stylu klasycznym, masz pewność, że zyska ono nie tylko na walorach estetycznych, ale będzie przede wszystkim przytulne.

Klasycyzm wywodzi się z kultury antycznej, dominują w nim stonowane kolory i naturalne materiały. Klasyczne kompozycje emanują ciepłem, wprowadzają spokój oraz harmonię. Ale nie tylko pomieszczenia zyskują na tym stylu, również obszar poza domem – tak zwane podwórko – sprawdzi się jako ogród z pełnego zdarzenia z elementami klasycznymi.

Cechy stylu klasycznego

Teraz przedstawię ci kilka wybranych cech tego – jakże uniwersalnego – stylu:

  • Jakość – styl klasyczny dominował w wystroju dawnych pałaców. Przeważały eleganckie siedziska, sofy, stoły i inne masywne meble wysokiej jakości. Musiały być trwałe, aby wytrzymać liczne przyjęcia organizowane na dworach mieszczańskich.
  • Detale – wybieraj takie, które przełamią bladą i surową przestrzeń. Idealnie sprawdzą się tutaj elementy złote, srebrne bądź miedziane. Pomyśl też o kominku w tym samym stylu.
  • Symetria – odnajdź złoty środek w pomieszczeniu i skup się na tym, aby wszystkie elementy były jakoś ze sobą powiązane. Równowaga i harmonia są typowe dla pomieszczeń w stylu klasycznym.
  • Umiar – pamiętaj, żeby nie przesadzić z dodatkami. Nadmiar elementów może przytłaczać i wywoływać uczucie przeładowania. Doskonale sprawdzi się w domach osób, które preferują minimalistyczne wnętrza.

Nie bój się eksperymentować

Każdy styl da się jakoś przerobić. Nie bój się łączyć stylu klasycznego z innymi, np. ze stylem glamour. Spokój i harmonia klasycyzmu połączona z luksusowymi i ekstrawaganckimi elementami gwiazdorstwa.

Stonowane sofy z włochatymi poduszkami. Klasyczne kompozycje w towarzystwie eleganckich kryształowych dodatków. Piękne, nieprawdaż?

Kiedy następnym razem zdecydujesz się zmienić coś w swoim salonie, kuchni, sypialni lub innym pomieszczeniu użytkowym, pomyśl o stylu klasycznym. Sprawdź z jakim innym stylem mógłby się dobrze komponować. A może nie lubisz eksperymentować?