Praktyki IT

Świat nowych technologi jest ogromny. Z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko pojętej branży IT. Standardem jest, że w skład firmy wchodzi zespół lub co najmniej jeden specjalista od IT odpowiedzialny za poprawne działanie wszystkich systemów. Odrębna kwestia są firmy wyspecjalizowane w tworzeniu programów, rozwiązań, aplikacji… Mnogość segmentów rynku gdzie specjalista IT znajdzie zatrudnienie. Jest jednak ale każda z firm najpewniej będzie oczekiwać wachlarza innych umiejętności. W bardzo wielu przypadkach okazuje się, że wszystko, czego taki kandydat nauczył się w szkole/na studiach jest już niedokończanie aktualne lub niepotrzebne akurat na tym stanowisku.

Praktyki IT to szansa rozwoju?

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Przez co coraz częściej wymagania pozostawiają daleko w tyle, to jak przygotowują oficjalne toki nauczania. Aby odnieść sukces, musisz dbać samorozwój być ciągle w obiegu nowych technologi. Niestety każdy ma ograniczone zasoby czasu, dostępu do kursów czy technologi. Z drugiej strony ogromna ilość możliwości rozwoju przytłacza cześć osób, uniemożliwiając podjecie decyzji o konkretnej specjalizacji. Praktyki IT poradzi sobie z tymi problemami. Dokładniej mówiąc, podczas praktyk dostaje się możliwość sprawdzenia swoich sił w konkretnych gałęziach IT, dostaje się szanse nauki lub przynajmniej niezapoznania z nowymi programami, systemami, jeżykami programowania. Najważniejsze jednak jest zdobycie doświadczenia. Bo tak włamie doświadczenie i umiejętności liczą się w tej branży najbardziej.

Jak znaleźć praktyki IT

W klasycznej formie poszukiwanie praktyk odbywa się poprzez wyszukiwanie interesujących firm i przesyłaniu/osobistym zanoszeniu CV. Wiele z dużych firm posiada na swych stronach internetowych podstronę „kariera”, w której znajdują się wszystkie potrzebne informacje. W przypadku mniejszych firm może nie obyć się od osobistego zapytania się o możliwości odbycia praktyk IT. Nowe technologie pozwalają no oderwanie się od ograniczeń związanych z odległością od firmy. Coraz częściej można natrafić na oferty zdalnych praktyk IT. W tym przypadku cały proces poszukiwania i aplikacji zawęża się wyłącznie do internetu. Warto również przeglądać strony agregujące oferty pracy. Bardzo często znajduje się w nich sekcja poświęconą praktykom.

Najlepsze miejsca na praktyki IT

Oczywiście zakładając, że chcesz się rozwijać i podejmować nowe wyzwania. W takim wypadku powinieneś zainteresować się praktykami w:

Google.Inc – Tej firmy nie trzeba nikomu przedostawać. Google oferuje bardzo ciekawy system praktyk i rozwoju oraz jedno z ciekawszych podejść do biura i miejsca pracy.

IBM Polska – jeśli interesuje cię oprogramowanie komputerowe. To miejsce zdecydowanie jest dla ciebie. Firma posiada międzynarodowy zasięg i wiele interesujących segmentów działalności;

Apple – Kolejna międzynarodowa firma, której racje nie trzeba przedstawiać. Posiada bardzo wiele oferowanych praktyk;

ABB – Jest między narodowym koncernem między innymi specjalizującym się w automatyce, robotyce czy energetyce. –