Pewnie nie raz zdarzyło wam się sparzyć pokrzywą podczas weekendowego spaceru na pobliskiej łące. Poparzenie pokrzywą może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin – u bardziej wrażliwych osób taki stan może trwać nawet kilka dni. Ta roślina jest przez jednych znienawidzona, a przez drugich uwielbiana, ze względu na swoje właściwości. Możemy parzyć z niej herbatę lub dodawać do potraw. Stosowana w ziołolecznictwie i medycynie ludowej dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, stanowi naturalną alternatywę dla farmaceutycznych antybiotyków.

Pokrzywa może wzmocnić organizm

Ta pospolita roślina, którą możemy spotkać dosłownie na każdym „rogu” polskich łąk, może również wzmocnić nasz organizm. Herbata z pokrzywy jest bowiem wrogiem bakterii i wirusów, które uaktywniają się jesienią i zimą. Dlatego właśnie w tym czasie warto ją pić, jednak z umiarem. Zbyt częste picie herbaty pokrzywowej może spowodować, że napój wypłucze z naszego organizmu sole mineralne i witaminy, tym bardziej że jest moczopędny. Mogą ją pić osoby, u których stwierdzono kamicę nerkową lub ci, którzy zmagają się z częstym zatrzymywaniem wody w organizmie.

Pokrzywa doceniana jest również przez dietetyków i lekarzy. W swoim składzie ma takie elementy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. Ta roślina znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i jest jednym z elementów składowych wielu kosmetyków naturalnych. Pozytywnie oddziałuje na włosy, skórę i paznokcie – zwalcza łupież, łagodzi zmiany skórne, pomaga ograniczyć wypadanie włosów, pobudza ukrwienie i wiele więcej. Kosmetyki z pokrzywą są cenione przez wiele kobiet (i nie tylko).

Jak wygląda poparzenie pokrzywą?

Mimo iż pokrzywa ma swoje dobroczynne działanie, to nie jest rośliną, którą można ot, tak zerwać, jak np. rumianek. Pokrzywa ma bowiem pewien mechanizm ochronny. Poparzenie następuje poprzez dotknięcie skóry z parzącymi włoskami, które są rozsiane na całej roślinie. Kiedy roślina jest młoda, wtedy ma najwięcej właściwości leczniczych, dlatego zbiór odbywa się właśnie, kiedy listki są już w niej dobrze wykształcone.

W kontakcie ze skórą pokrzywa wydziela histaminę i kwas mrówkowy, które powodują pieczenie, mrowienie, a także pojawianie się bolesnych zaczerwienień z małymi bąblami. Poparzone miejsce dotyka wtedy obrzęk i drętwienie. W leczeniu poparzenia pokrzywą pomocny może okazać się chłodny okład, krem z kalaminą, preparat przeciwhistaminowy, czy też okład z wacika nasączonego octem. W żadnym wypadku nie powinno się drapać oparzonej skóry.

Co ma w sobie ta pokrzywa?

Medycyna naturalna często sięga po różne ekstrakty z pokrzywy, wywary, czy też po roślinę samą w sobie. Zawiera ona bowiem w sobie takie elementy jak: wapń, potas, sód, magnez, żelazo, witaminy A, K, C, B2, B5, serotonina, flawonoidy, olejki eteryczne i wiele innych. Picie herbaty z pokrzywy zaleca się w przypadku:

  • trądziku bakteryjnego i innych problemów skórnych, szczególnie świądu, czy łupieży,
  • problemów z układem trawiennym,
  • problemów z drogami moczowymi,
  • wypadania włosów,
  • łamliwości paznokci,
  • płukania ust,
  • i wiele więcej.

Dobroczynne działanie pokrzywy doceniliśmy już w czasach starożytnych. Dzisiaj również wykorzystujemy ją najlepiej, jak umiemy. Niektórym osobom, jak sami twierdzą, poparzenie pokrzywą może również przynosić ulgę w bólu, np. kręgosłupa. W tym celu zrywa się kilka pokrzyw, a następnie biczuje plecy chorego. Kiedyś ten sposób wykorzystywano w medycynie ludowej, jednak dzisiaj jest to dość nietypowa metoda.