kardiolog

Kardiolog to lekarz, który zajmuje się nie tylko samym sercem, ale również układem sercowo-naczyniowym. Układ krążenia jest przyczyną wielu chorób, w tym zgonów, w naszym kraju. Na problemy z sercem składa się wiele różnych dolegliwości, których nie należy w żadnym wypadku bagatelizować. Wizyta u kardiologa powinna być zatem integralną częścią naszego życia. Większość dolegliwości można leczyć, oczywiście, jeżeli odpowiednio wcześnie się je wykryje, a żeby to doszło do skutku, warto korzystać z pomocy lekarzy specjalistów, np. w przychodni w Łodzi na Bałutach.

Kim jest kardiolog i jak może mi pomóc?

Diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób układu krążenia zajmuje się kto? Kardiolog, czyli lekarz, ukończył pełne studia medyczne z dodatkową specjalizacją kardiologiczną. Dziedzina medycyny, jaką jest kardiologia, skupia się na pierwotnych oraz nabytych wadach serca i układu sercowo-naczyniowego oraz na samych chorobach serca i naczyń krwionośnych.

Lekarze specjalizujący się w kardiologii, w tym również lekarze z przychodni w Łodzi na Bałutach, oferują kompleksową diagnostykę i konsultacje. Kiedy zauważymy u siebie..:

  • znacząco zmniejszy się nasza wydolność podczas wysiłku fizycznego,
  • mamy częste zawroty głowy, omdlenia i niepokojące uczucie kołatania serca,
  • podczas zwykłej przechadzki zauważymy, że łapie nas poważna zadyszka, a nawet duszności,
  • mamy częste bóle w klatce piersiowej, a co za tym idzie również dyskomfort w piersiach,
  • mamy obrzęk kończyn dolnych,

…powinniśmy niezwłocznie udać się po poradę lekarską.

Kardiolog – przebieg wizyty

Tak jak podczas zwykłej wizyty u lekarza rodzinnego, kardiolog również musi zapytać o kilka ważnych rzeczy. Wywiad obejmuje opis ogólnego samopoczucia chorego, zakres przebytych zabiegów, operacji i kontuzji oraz ilość przyjmowanych leków – w tym przypadku najlepiej jest zrobić całą listę, uwzględniając zarówno leki stałe, jak i również suplementy i witaminy ziołowe (i nie tylko).

Po rozmowie przychodzi kolej na badania. Kardiolog w tym celu posługuje się takimi urządzeniami i przyrządami jak: stetoskop, elektrokardiograf oraz ultrasonograf. Ciśnienie krwi, EKG i USG wykonywane są z reguły na miejscu, w niektórych jednak przypadkach, może być konieczne specjalistyczne skierowanie na inne badania oraz recepta.

EKG a ECHO serca

Jeżeli chodzi o definicję EKG, to jest to nic innego, jak elektrokardiografia, czyli badanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Pomiar zbiera się za pomocą elektrod, które podczepia się na ciele oraz kończynach chorego. To badanie zaleca się osobom po 40. roku życia, a także tym, u których występuje ryzyko wystąpienia chorób serca.

ECHO, czyli echokardiografia, to bezinwazyjne badanie obrazowe, dzięki któremu kardiolog może ocenić pracę serca, zastawek serca i jam serca. Poza tym ECHO pozwala również uzyskać szczegółowe dane na temat przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Innym określeniem na echokardiografię, jest też USG serca lub UKG (ultrasonokardiografia).

Chorób serca i układu sercowo-naczyniowego nie unikniemy. Możemy natomiast radzić sobie z nimi, poprzez słuchanie doświadczonych lekarzy kardiologów. Przecież wiedzy medycznej nie zdobywa się w ciągu kilku tygodni, lecz w ciągu kilku, a nawet kilkunastu lat. Nikt nie jest wszechwiedzący, ale takie obiekty, jak np. przychodnia Łódź Bałuty, są miejscem, w którym chory może znaleźć odpowiedź na męczące go pytania.