Choroby płuc – pojęcie, które odnosi się do wielu różnych schorzeń płuc i układu dróg oddechowych. Mogą mieć one różną etiologię, przebieg i rokowania, jednak każdorazowo powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą. Choroby płuc nie są niestety rzadkością w dzisiejszych czasach, dlatego warto wiedzieć na ich temat więcej, aby móc skutecznie im zapobiegać.

Pojęcie chorób płuc – co się za nim kryje?

Za pojęciem „choroba płuc” kryją się zarówno jednostki chorobowe, których punktem zapalnym mogą być wirusy, bakterie lub grzyby, jak i uwarunkowane genetycznie schorzenia, które mogą przybierać formę przewlekłą.

Wśród najważniejszych chorób płuc zalicza się między innymi astmę, gruźlicę, pylice oraz nowotwory płuc o różnym stopniu i przebiegu. Istnieje jednak pewien podział, który określa, iż do najważniejszych chorób związanych z układem dróg oddechowych, należą:

  • choroby infekcyjne, czyli ostre schorzenia, takie jak, np. wirusowe, bakteryjne lub grzybicze zapalenie płuc,
  • zmiany nowotworowe i nowotwory płuc,
  • schorzenia przewlekłe, np. rozedma, alergie, sarkoidoza, czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Aby rozpoznać chorobę, należy skierować się na badanie spirometryczne. Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Stosuje się je zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

W jaki sposób można leczyć choroby płuc i układu dróg oddechowych?

Leczenie chorób płuc uzależnione jest od charakteru choroby, jej przebiegu, zaawansowania, ale także od wielu innych czynników. Bardzo ważna jest tutaj również profilaktyka i zapobieganie wszystkim czynnikom, które mogłyby pogorszyć ogólny stan chorego. Chodzi tutaj przede wszystkim o dym tytoniowy i najróżniejsze zanieczyszczenia powietrza.

W leczeniu chorób układu dróg oddechowych bardzo pomocne mogą okazać się również specjalistyczne urządzenia – inhalatory i nebulizatory. Co można powiedzieć więcej na ich temat?

Czym jest inhalator, a czym nebulizator?

W ogólnym pojęciu – zarówno inhalator, jak i nebulizator to urządzenia, które wspierają leczenie układu dróg oddechowych. Inhalator jest podstawowym urządzeniem, które wykorzystuje się, by łagodzić objawy choroby. Pomaga on w krótkotrwałych epizodach napadów duszności i może być stosowany przez każdą grupę wiekową.

Nebulizator natomiast to specjalna część inhalatora, który służy do rozpylania płynnej substancji leczniczej w formie aerozolu. Można go stosować znacznie częściej niż inhalator – w chorobach przewlekłych i tych, które wymagają długotrwałego leczenia.

Wyróżnia się tutaj kilka rodzajów urządzeń do przeprowadzania terapii inhalacyjnej. Są to inhalatory:

  • pneumatyczne,
  • ciśnieniowe,
  • proszkowe,
  • ultradźwiękowe,
  • typu MESH.

Są one świetne w przypadku zwykłego przeziębienia, czy też sezonowych alergii. Aerozole bardzo dobrze rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pomagają w jej prawidłowym odkrztuszaniu, nawilżają wysuszone chorobą drogi oddechowe i są niezastąpione w sezonie zimowym. Szczególnie doceniają je (nebulizatory) rodzice, ponieważ można podawać je dzieciom już od pierwszych dni ich życia.